Mehmet Bayar

Mehmet Bayar
15 Temmuz’dan Musul’a

15 Temmuz’u 16 Temmuz’a bağlayan gece, milletimizin tarihi demokrasi destanı yazdığı gecedir. Selaların birisi bitmeden diğeri başlıyordu. Selalar ardı ardına birer ok gibi, birer işaret fişeği gibi gökyüzüne salınırken, çoluk çocuk, yaşlı genç, kadın erkek hep beraber ellerini ‘La ilahe illallah’ diyerek semaya açtılar. Biz elbette biliyorduk bu selaların anlamını. Bu selalar vatan, bu selalar cihad demekti. Minareler bizi Hz. Peygambere çağırırken… Bu gözleri dönmüş caniler, hangi şeytanın bayraktarı, hangi hainin uşağı, hangi uğursuzun celladıydı kim bilir…

***

15 Temmuz gecesi milletin iradesine yapılan en alçakça saldırıdır. Çok şükür ki millet bu darbeci vatan hainlerine en güzel cevabı verdi. Biz gençler olarak belki bir darbeye tanıklık etmedik ama 15 Temmuz’da bedenimizi darbeci tankların, asker kıyafeti giymiş teröristlerin, milletin parasıyla düşmana sıkılması gereken kurşunu millete sıkan alçakların önüne yattık. Biz biliyorduk ki Allah bizimle beraberdir. Eğer onların bir hesabı varsa Allah’ında bir hesabı vardır. Darbeci hainler milleti hesaba katmadılar, ‘millet korkar evden çıkamaz’ sandılar ama bilemediler ki bu millet bedenini tankın altına atacak kadar cesurdu. 16 Temmuz sabahı FETÖ’cü hainler için güneş batıdan doğdu ve tövbe kapısı kapandı. Yavaş yavaş FETÖ’cü hainler devlet kadrolarından temizleniyor. 40 senedir devletin içine sızmış olan yapıyı temizlemek elbette kolay olmayacaktır. Bu süreçte devletin ihraç mekanizmasına dikkat etmesi lazım. Devlet, kurunun yanında yaşın yanmaması için elinden geleni yapmalıdır. Türkiye’de 250 bin kişi hakkında soruşturma var. Tasfiye sürecinde ince eleyip sık dokumak lazım.

***

Darbe girişimi sonrası ‘Fırat Kalkanı Harekatı’ başladı. Akıllarda olan soru neden ordu temizlenmeden Suriye’ye girildiği idi. Sebebini kısaca anlatmak gerekirse sebep şu; 15 Temmuz’a yakın Türkiye-Rusya ilişkileri düzelme seviyesine geldi. Rusya kontrolünde olan Esed rejimi ile sıcak olan hareketlilik soğumaya başladı. Uzun zamandır planlanan bu harekat Gaziantep saldırısı sonrası harekete geçildi. 15 Temmuz sonrası Türkiye dünyaya ‘Biz büyük bir devletiz bizi kimse yıkamaz’ mesajı vermiştir. Türkiye Suriye topraklarında gözü olmadığını ve sadece sınır güvenliğini sağlamak için Suriye’ye girdiğini defalarca söyledi. Şimdi de Musul ve unutulmamalıdır ki Musul Misak-ı Milli sınırlarımız içinde yer almaktadır. Musul’u terör örgütünden temizlemek ve bölge güvenliğini sağlamak için hem masada hem de Musul’da olacağız.

Bahçelievler Express Gazetesi – Kasım 2016

 

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.